Прес-конференція: чому субсидії не покривають вартість послуг на централізоване теплопостачання?


Повернутись

Цікаве на цю тему:

«Січень січе, лютий лютує…». На противагу минулих років ця зима видалася досить морозяна, що, відповідно, відобразилося на оплаті за тепло. Суми в квитанціях за оплату послуг на централізоване теплопостачання за січень ц.р. подеколи були просто астрономічні. Навіть субсидії не покривали вартість опалення осель. Чому ж платіжки за тепло такі «кусючі», з’ясовували під час прес-конференції, яка відбулася в понеділок, 13 лютого ц.р., в кабінеті Канівського міського голови.

На заході були присутні в.о. керуючого справами виконавчого комітету Канівської міської ради Володимир Святелик, начальник КП «Теплові мережі» Олександр Гузь, заступник начальника управління соціального захисту населення, начальник відділу грошових виплат та компенсацій Світлана Рикова, головний спеціаліст відділу з питань ЖКГ, транспорту та зв’язку управління економічного розвитку Тетяна Стадник, представники ЗМІ та інші.

У першу чергу журналісти цікавилися, чому в порівнянні з груднем рахунки за січень суттєво зросли.

Керівник «Теплових мереж» О.Гузь повідомив, що тарифи на послуги теплопостачання для населення на 2016-2017 рік не змінювалися. Це - 1361,14 грн./1Гкал. з ПДВ. Вартість за газ, електроенергію також залишилися без змін. Що ж вплинуло на неймовірно високі суми в платіжках?

- Вся причина в сильних морозах. Цьогоріч січень видався набагато холоднішим ніж аналогічні періоди минулих років. Так, якщо в грудні середньодобова температура становила за показником -1,7 градусів (при нормі, яка закладена в тарифі, -1,5 градусів), то в січні це вже -5,8 градусів (при нормі -5). Звідси і показники лічильників, і збільшена вартість 1-го кв.м. опалювальної площі. На початку лютого фактично маємо температуру -6,8 (при нормі -4), - говорить О.Гузь. 

Зі слів комунальника журналісти припустили, що найвірогідніше подібні квитанції слід очікувати й за лютий.

- Наразі ще рано про щось говорити. За прогнозами найближчим часом очікується потепління. Ми ж залежно від температури зовнішнього повітря коригуємо подачу теплоносія в мережу. У нас є графік. Щогодини місцева метеостанція подає нам, яка середня температура по місту, і ми, виходячи з цього, регулюємо температуру. Це в нас на постійному контролі, - наголосив керівник КП.

Наразі, за словами О.Гузя, єдиний вихід із ситуації, що склалася, – це оформлювати субсидію. Ті ж, кому субсидію отримати не вдалося, можуть укласти договір з комунальним підприємством на розстрочку оплати послуг. В такому разі їм надається можливість платити за тепло протягом року, а не лише в опалювальний період.

Що ж робити, коли й субсидія не рятує, адже останній місяць вона не покриває вартості послуг.

- Субсидія призначається з врахуванням єдиних для всієї України соціальних норм житла та нормативів споживання житлово-комунальних послуг, - пояснює заступник начальника управління соцзахисту населення С.Рикова. – Так, (відповідно до Постанови КМУ №409) на обігрів 1 кв.м. йде 0,058 кКал. Є також стандарти на метраж: на одну людину виділяється 48,87 кв.м. Саме на цю площу надається субсидія. Плюс 13,65 кв.м. на кожну наступну людину, яка проживає або прописана на цій житловій площі. Тобто сім’я з 2-х осіб матиме субсидію лише на площу в розмірі 62,5 кв.м. Відповідно при вартості 1Гкал./1361,14 грн. при нормі використання 0,0548 Гкал. на обігрів 1-го кв.м. і плюс температурний коефіцієнт для Черкаської області. Для багатоповерхівок він становить 0,429. З урахуванням цього у нас обігрів 1-го кв.м. при централізованому опаленні  виходить 32 грн./1 кв.м. житлової площі – це максимум, що може нарахувати субсидія. Все, що надміру – з гаманця абонента. Субсидія більше оплатити не може, бо це перевищення нормативу.

Утім, за словами заступника начальника управління соціального захисту населення, цей норматив не змінюється. Він один як для січня, так і для березня, коли значно тепліше, і субсидія має здатність накопичуватися і переходити з місяця на місять. Тобто, якщо в жовтні-листопаді нарахована субсидія не використалася в повному обсязі, то вона переходить на більш холодні місяці, коли йде перевикористання.

- Це з умовою, якщо людина справно сплачувала обов’язкову плату, вказану в квитанції, - наголошує Світлана Рикова. - Коли за січень прийшли великі платежі і люди не можуть заплатити все, заплатіть бодай обов’язкову плату і за зайву площу (в кого є). Будемо сподіватися, що в березні-квітні знову буде перевикористання субсидії і воно покриє оту недоплату й нам вдасться вийти «по нулях».

Так, в минулому році, як повідомляє керівник КП «Теплові мережі» О.Гузь, після закінчення минулого опалювального сезону 2015-2016 роки, у людей була переплата по субсидії 1,5 млн. грн. по тепломережі – це невикористана субсидія, яку тепломережа повернула в державний бюджет.

- На сьогодні 92% абонентів м.Канів (або 83% будинків) мають лічильники на тепло. Лише 27 будинків у нас без лічильників – це переважно 2-поверхові будинки так званого «оргперіоду», де проживає дуже мала кількість містян і встановлювати туди лічильник нерентабельно, - говорить керівник КП. – Утім, 85% вартості 1-ї Гкал. – це оплата за природний газ. На жаль, ми поставлені в такі рамки, що сьогодні взяли газ і завтра маємо за нього розрахуватися. На сьогодні заборгованість підприємства за газ, спожитий у січні, становить 10 млн. грн. Ми розрахувалися лише на 3%. На рахунок підприємства за день приходить 3-4 тис. грн. надходжень. Населення ще не платить, бо, маючи на руках всі квитанції, люди чекають платіжку за газ. Останнім часом їх постійно приносять з запізненням. Компенсації за субсидії ще не надходять, коштів у підприємства немає. На сьогодні ми на межі банкрутства.

- Ми заручники ситуації, яка склалася – говорить в.о. керуючого справами виконавчого комітету В.Святелик. - Ті ж житлово-будинкові кооперативі. В Каневі їх 8. Держава виділяє кошти на субсидії для ЖБК в останню чергу. Доки вона дійде до людей, а вже потім до тепломережі - настає інший місяць. Так, станом на 10 лютого ц.р., заборгованість по кооперативах становить 1,8 млн. грн.

Більше того, за словами С.Рикової, з 1 травня ц.р. входять в дію нова постанова щодо нарахування субсидій, де майже всі нормативи, за якими нараховується субсидія, зменшуються, а отже і сама субсидія буде на меншу суму.

- Якщо в будинку є господар, який дбає, щоб двері в під’їзд герметично зачинялися, стіни були утеплені, встановлені нові вікна, лічильники, відремонтовані підвали, постійно слідкується, чи знімаються показники лічильників… В цих будинках вартість оплати за теплопостачання значно менша, - підсумовує В.Святелик. -  Тобто держава закликає людей дбати про свій будинок, тоді буде економія. У свою чергу депутати Канівської міської ради разом з працівниками виконавчого комітету ведуть роботу щодо поступової відмови від централізованого опалення. Це встановлення міні-котелень, впровадження індивідуального опалення. Але чи буде це вигідно залежно від ситуації з газом - час покаже.

  Друк статті