Відбулось засідання міської робочої групи з питань легалізації та зайнятості населення


Повернутись

Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життяпрацею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.

 

Саме цим постулатам було присвячене засідання міської робочої групи з питань легалізації та зайнятості населення.

Проте деякі роботодавці ігнорують зазначені конституційні норми і змушують робітників працювати без оформлення трудових відносин, видають працівникам зарплату готівкою «у конвертах». У цьому випадку йдеться про «тіньові» заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду.

Працівник, який погоджується на таке працевлаштування, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Згода отримувати зарплату «у конвертах» позбавляє соціального захисту. Адже пенсія у майбутньому нараховується тільки з офіційної заробітної плати.

Любов Корякіна, представник Управління Держпраці у Черкаській області, зазначила, що одним із основних завдань Управління є моніторинг виплат мінімальної заробітної плати працівникам, яка з 1 січня 2017 року складає 3 200 гривень.

Спеціаліст Управління звернула увагу присутніх та роботодавців на необхідність дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці та повідомила про відповідальність за неналежне оформлення трудових відносин: «Статтею 265 Кодексу законів про працю України встановлено штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, тобто 32 000 гривень за кожного працівника щодо якого вчинено порушення за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Крім того, за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як на один місяць, штраф становить 9 600 гривень».

Представник Управління застерегла роботодавців від порушення трудового законодавства та спроб оформлення своїх підлеглих на неповний робочий день або від спонукання працівників переводитись на півставки, якщо вони все одно працюють весь день.

Щодо мораторію на перевірки суб’єктів господарювання фахівець наголосила, що мораторій на перевірки не поширюється на Державну службу України з питань праці і її територіальні органи.

Наприкінці свого виступу Любов Іванівна повідомила, що про всі новини, роз’яснення, рекомендації можна дізнатися з офіційного сайту Управління Держпраці у Черкаській області ck.dsp.gov.ua у соціальній мережі Фейсбук, а також звертатись за консультаціями беспосередньо за адресою Управління.

Обговорюючи можливі шляхи зниження „тіньової” зайнятості населення, директор Канівського міськрайонного центру зайнятості Коломієць Надія Іванівна  зазначила, що основним джерелом надходжень до фонду є відрахування єдиного соціального внеску, які сплачують роботодавці за найманих працівників в розмірі 22% і з яких в подальшому в разі настання страхового випадку зареєстровані в установленому законом порядку зареєстровані безробітні, для яких відсутня підходяща робота, отримують допомогу по безробіттю.  В свою чергу податок з доходів фізичних осіб надходить до місцевого бюджету, а ці кошти спрямовуються на вирішення соціальних проблем нашого міста,  а саме: належний рівень освіти та культури, освітлення вулиць, ремонт доріг і т.п. Зменшення заборгованості по заробітній платі чи легалізація доходів - це не тільки надходження до бюджету, а й захист прав та законних інтересів платників податків. Отже, чим більше офіційно працюючих громадян, тим краще наповнення фонду та бюджету міста і робота комісії з даного питання є дуже необхідною.

                                                                           Надія Коломієць

  Друк статті