Обережно змії! Які плазуни водяться на Черкащині та як з ними поводитися?


Повернутись

Весна закінчується, а випадки зустрічі людини та плазунів на території міста Канів почастішали.

Це пояснюється тим, що плазуни холоднокровні, тобто для їх активності та нормалізації процесів метаболізму необхідне тепло. Зазвичай змії на Черкащині не агресивні, вони чудово вловлюють коливання ґрунту при кроках, шурхіт трави і намагаються уникнути зустрічі з непроханими гостями. Проте на кінець весни припадає період спарювання і пильність плазунів знижується.

Останнім часом фіксують збільшення концентрації плазунів, причиною того є антропогенне навантаження на навколишнє природне середовище: зменшення популяції лелек та їжаків – природних мисливців на плазунів, підвищення середньодобової температури взимку, через що змії краще зимують, а в скупченні побутових та промислових відходів вони знаходять ідеальні умови для харчування, захисту від хижаків та розмноження.

До отруйних змій Черкащини відносять: гадюку звичайну, степову та Нікольського. Серед неотруйних найчастіше зустрічаються вуж звичайний та вуж водяний, рідше мідянка звичайна та інші. Відрізнити гадюку від вужа можна за такими ознаками: у вужа звичайного є характерні плями жовтого або білого кольору, у вужа водяного темні плями розташовані в шаховому порядку, зіниці у вужів округлі, особини досягають розмірів до 1,5 м, а у гадюк чітко відокремлена ромбічна голова і хвіст, вздовж тіла помітна зигзагоподібна полоса, розмір до 70 см, зіниці дископодібні (як у котячих).

Отрута наших гадюк є дуже небезпечною і за своїми властивостями та за дією прирівнюється до отрути гримучої змії, проте, укус гадюки є несмертельним і тільки у надзвичайних випадках може призвести до летального випадку, коли не надати професійної медичної допомоги, або через індивідуальні особливості потерпілого, такі як алергія на складові сполуки зміїної отрути. Проте і укус неотруйних змій є надзвичайно небезпечним, оскільки на відміну від отруйних змій в яких ротова порожнина є стерильною, завдяки отруті, в неотруйних міститься безліч шкідливих мікроорганізмів, які можуть потрапити до кровоносної системи та викликати запальні процеси.

Найкращим захистом від укусу змій є уникання контакту з ними, не чіпайте змії і вони ніколи не нападуть на вас! Побачивши змію не панікуйте, не створюйте зайвого шуму, не намагайтеся завдати їй шкоди, просто повільно відійдіть та залиште змію в спокої. Для попередження випадкового контакту є декілька порад:

  • вирушаючи в мандрівку одягніть високе взуття гумове або шкіряне, адже змії найчастіше атакують в ногу;

  • мандруйте з палицею, яка необхідна для попередження, проведіть нею по кущах чи траві де плануєте зірвати ягоди чи гриби;

  • ходіть, по можливості, лісовими дорогами чи стежками, уникайте високої трави та чагарників;

  • якщо ви подорожуєте з дітьми, нехай завжди йдуть за вами.

Якщо все ж уникнути укусу змії не вдалося, головне – не панікувати. Оскільки, це призводить до прискорення серцебиття та швидшому розповсюдження отрути, а також в паніці людина при надані першої медичної допомоги може завдати ще більше шкоди потерпілому. Намагайтеся якнайшвидше доставити потерпілого до лікарні, знерухоміти кінцівку, продезінфікувати, або промити чистою водою місце укусу та покласти холод, пити побільше рідини. Категорично заборонено: відсмоктувати отруту, розрізати та припікати місце укусу, накладати джгут на кінцівку.

Отже, головне в поводженні зі зміями, відпочиваючи на природі пам’ятати народну мудрість: «Береженого – Бог береже»!

Інформує відділ екології та муніципального контролю

  Друк статті